Απίστευτα πράγματα συνέβησαν στο Άνφιλντ! Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κατάφερε να χάσει το προβάδισμα τριών τερμάτων στις καθυστερήσεις, αλλά μπόρεσε να ανταποδώσει το… σοκ και πήρε τη νίκη με 4:3, δίνοντας συνέχεια στα νικηφόρα της αποτελέσματα.

Η αντεπίθεση συνεχίζεται από τους παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ. Η Λίβερπουλ νίκησε με τον πιο αγχωτικό τρόπο την Τότεναμ και αποκόμισε την τέταρτη διαδοχική νίκη, δείχνοντας την πρόθεσή της να κυνηγήσει την τετράδα της Premier League, έτσι ώστε να εξασφαλίσει ένα εκ των εισιτηρίων του Champions League για την επόμενη σεζόν.

Ο αγώνας

Με το… πόδι στο “γκάζι” μπήκαν οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ στο Άνφιλντ. Οι “κόκκινοι” είχαν από τα πρώτα λεπτά την κατοχή της μπάλας και ήθελαν να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο. Μόλις στο 3ο λεπτό, η Λίβερπουλ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με τον Τζόουνς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Φόρστερ, μετά από ασίστ του Άρνολντ. Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ “πάγωσε” την Τότεναμ. Ο Χάκπο πάσαρε στον Ντίαζ και ο Κολομβιανός εξτρέμ νίκησε τον Φόρστερ μέσα από τη μεγάλη περιοχή για το 2:0. Η κυριαρχία συνεχίστηκε από τους παίκτες της Λίβερπουλ και στο 15ο λεπτό πέτυχαν τρίτο τέρμα. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, ο Σαλάχ ανέλαβε την εκτέλεση και δεν λάθεψε, κάνοντας το 3:0 για την ομάδα του. Τα “σπιρούνια” αναζητούσαν τρόπους για να αντιδράσουν άμεσα, ωστόσο η Λίβερπουλ ήλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού. Παρ’ όλα αυτά, η Τότεναμ κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 39ο λεπτό, με τον Κέιν να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Άλισον για το 3:1, που αποτέλεσε σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Λίβερπουλ είχε εκ νέου την κατοχή της μπάλας, θέλοντας να διατηρήσει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Η ομάδα του Ράιαν Μέισον καλούταν να διεκδικήσει τις πιθανότητές της για να αποκομίσει ένα θετικό αποτέλεσμα από το Άνφιλντ, τη στιγμή μάλιστα που ορισμένοι φίλαθλοί της είχαν αποχωρήσει από το γήπεδο στο 3:0 υπέρ των γηπεδούχων. Στο 54′, οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή στιγμή. Ο Σον έγινε αποδέκτης της μπάλας στο όριο της περιοχής και σούταρε, τραντάζοντας το δεξί δοκάρι της εστίας του Άλισον. Ένα λεπτό αργότερα, η Τότεναμ απείλησε ξανά με αξιώσεις, αλλά το δοκάρι στάθηκε ξανά εμπόδιο στο σουτ του Ρομέρο. Εν συνεχεία, τα “σπιρούνια” κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιουργούσαν γύρω από την περιοχή του Άλισον. Στο 78ο λεπτό, ο Σον κατάφερε να χριστεί σκόρερ και μείωσε το σκορ σε 3:2, βάζοντας… φωτιά στο Άνφιλντ. Στα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού, η Τότεναμ πίεσε για την ισοφάριση και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να το κάνει με τον Ριτσάρλισον. Η χαρά της, όμως, δεν διήρκησε για πολύ, καθώς ένα λεπτό αργότερα ο Ζότα έδωσε τη λύση και έβαλε ξανά την ομάδα του σε ρόλο οδηγού, διαμορφώνοντας το τελικό 4:3.

ΓΚΟΛ: 3′ Τζόουνς, 5′ Ντίαζ, 15′ Σαλάχ, 90+5′ Ζότα / 39′ Κέιν, 78′ Σον, 90+3′ Ριτσάρλισον
Κίτρινες: 70′ Κονατέ, 81′ Ζότα / 52′ Σον, 90+3′ Ριτσάρλισον