Η Λίβερπουλ διέσυρε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 7-0 στο Άνφιλντ για την 26η αγωνιστική της Premier League, σε μία ιστορική βραδιά για τους «κόκκινους» που θα μείνει αξέχαστη, με τους παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ να κάνουν ότι θέλουν μετά το 43ο λεπτό και το 1-0 από τον Χάκπο.

Οι «Reds» έζησαν μια μυθική βραδιά κόντρα στη μεγάλη τους αντίπαλο και βρέθηκε στο -3 από την τετράδα και την Τότεναμ που έχει μάλιστα κι ένα ματς παραπάνω. Το σημαντικότερο όλων όμως είναι ότι αυτό το ανεπανάληπτο 7-0 έμεινε στην ιστορία ως η μεγαλύτερη νίκη ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Η Γιουνάιτεντ του Τεν Χαγκ ήταν μέσα σε όλους τους στόχους, όμως από το βράδυ της Κυριακής πρέπει να αναθεωρήσει, ειδικά μετά το κάζο που υπέστη στο Άνφιλντ. Το χειρότερο για την ομάδα του Ολλανδού τεχνικού είναι ότι πέταξε λευκή πετσέτα μετά το 2-0 και αναπόφευκτα οι γηπεδούχοι το αντιλήφθηκαν και έκαναν ότι ήθελαν. Εντυπωσιακοί Χάκπο, Σαλάχ και Νούνιες, που σκόραραν από δύο τέρματα ο καθένας.

Όσον αφορά το ματς, μόλις στο 3ο λεπτό ο Έλιοτ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε πάνω στον Μαρτίνες και στο 10’ ο Άντονι κινήθηκε στα δεξιά και σούταρε με το αριστερό αλλά ο Άλισον έπεσε κι έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 19ο λεπτό από τις κόντρες η μπάλα στρώθηκε δεξιά στον Νούνιες που έπιασε το γυριστό αλλά δεν βρήκε στόχο και στο 22’ ο Άρνολντ έφυγε στην κόντρα και άνοιξε αριστερά στον Ρόμπερτσον που πλάσαρε με το δεξί αλλά ο Μαρτίνες έκοψε.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ρόμπερτσον σέντραρε από αριστερά αλλά ο Μαρτίνες έκοψε σωτήρια μετά από την προβολή του Νούνιες και στο 27’ ο Νταλότ έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Φερνάντες έπιασε την κεφαλιά ψαράκι στο πίσω δοκάρι αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Στο ίδιο λεπτό ο Σο έβγαλε μαγική μπαλιά στον Ράσφορντ που κινήθηκε ανάμεσα στα στόπερ και πλάσαρε με τη μία αλλά ο Άλισον είχε βγει και μπλόκαρε και στο 43’ ο Ρόμπερτσον έβγαλε κάθετα στον Χάκπο που συνέκλινε από αριστερά, πάτησε περιοχή και με όμορφο πλασέ έκανε το 1-0.

Μάλιστα στο 47ο λεπτό ο Φαμπίνιο σήκωσε δεξιά στον Σαλάχ, το γύρισμά του κόντραρε και η μπάλα στρώθηκε στον Έλιοτ. Ο τελευταίος σέντραρε από δεξιά και ο Νούνιες με κεφαλιά έγραψε το 2-0. Και πριν προλάβει να συνέλθει η Γιουνάιτεντ, στο 51’ η Λίβερπουλ έφυγε στην κόντρα, ο Σαλάχ ταλαιπώρησε τον Σο και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Χάκπο που πλάσαρε τον Ντε Χέα από δύσκολη γωνία για το 3-0.

Στο 54ο λεπτό ο Άλισον έκανε τραγικό λάθος αλλά δεν το πλήρωσε και στο 56’ ο Χάκπο κράτησε όμορφα την μπάλα στο πέναλτι και την έστρωσε αριστερά στον Ρόμπερτσον που πλάσαρε με το δεξί κι αστόχησε για λίγο. Στο 58ο λεπτό από το κόρνερ του Άρνολντ ο Κονατέ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για εκατοστά και στο 66΄από κόρνερ της Γιουνάιτεντ οι παίκτες του Κλοπ έφυγαν στην κόντρα, ο Νούνιες βρήκε κάθετα τον Σαλάχ κι εκείνος γύρισε από το πέναλτι και με φοβερό σουτ έγραψε το 4-0

Στο73’ ο Ράσφορντ κινήθηκε στην πλάτης της άμυνας της Λίβερπουλ, απέφυγε τον Άλισον και πάσαρε από πάγια αριστερά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι αλλά στο 76’ ο Χέντερσον έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Νούνιες με κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0.

Μάλιστα στο 83’ ο Έλιοτ έκανε το γύρισμα από δεξιά, μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Σαλάχ που από κοντά πλάσαρε για το 6-0 και στο 89’ ο Σαλάχ βρήκε κάθετα στον Φιρμίνο που από δύσκολη γωνία γύρισε και πλάσαρε για το 7-0.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Κονατέ, Ρόμπερτσον, Έλιοτ (85’ Τζόουνς), Φαμπίνιο (78’ Ζότα), Χέντερσον (79’ Μίλνερ), Σαλάχ, Χάκπο (79’ Φιρμίνο), Νούνιες (79’ Μπάιτσετιτς).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Νταλότ, Βαράν, Μαρτίνες (77’ Μαλάσια), Σο, Κασεμίρο (77’ Ζάμπιτσερ), Φρεντ (68’ ΜακΤόμινεϊ), Μπρούνο Φερνάντες, Άντονι, Ράσφορντ (85’ Ελάνγκα), Βέγκχορστ (68’ Γκαρνάτσο).

Πηγή: in.gr