Ο θεσμός των… εκπλήξεων συνεχίστηκε σήμερα (2/10), έχοντας έξι αναμετρήσεις στο προσκήνιο και όλοι οι αγώνες κρίθηκαν στην κανονική διάρκεια.

Ο Βύρων Καβάλας υποδέχθηκε την Παναχαϊκή, η οποία “καθάρισε” το παιχνίδι από το πρώτο μέρος, σημειώνοντας δύο τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν… γκολ από τα αποδυτήρια, όταν ο Χάντι στο 2ο μόλις, λεπτό “άνοιξε” το σκορ, ενώ στο 22′ ο Κέρι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Καρακλάιτς με δύο γκολ στο 76′ και το 86′ έκανε το 4-0, ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Μπουρλάκης.

Στο “Γιώργος Καμάρας” ο Απόλλων γνώρισε την ήττα από την Κηφισιά, όταν στο 39ο λεπτό, με αυτογκόλ του Τσαμούρη, πήρε το προβάδισμα, ενώ το 2-0 έκανε στο 64′ ο Τετέι και διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

Η ΑΕΛ κατάφερε να επικρατήσει του Ναυπακτιακού Αστέρα, με τον Πλέγα να “ανοίγει” το σκορ στο 50′, ενώ στο 62′ ο Παπαγεωργίου διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Το μόνο που κατάφερε ο Ναυπακτιακός ήταν να μειώσε σε 2-1 στο 84′.

Στο Ιωνικός Ιωνίας – Διαγόρας Βραχνέικων, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση, σημειώνοντας το γκολ που τους έδωσε τη νίκη στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο πιο εντυπωσιακό, από άποψη θεάματος ματς, ΠΑΟΚ Κρηστώνης και Πανθρακικός με αλλεπάλληλές εναλλαγές στο σκορ, προσέφεραν ένα “χορτατικό” παιχνίδι. Το σκορ “άνοιξε” ο Βάσκος στο 20′, με τον Ιωαννίδη να ισοφαρίζει στο 60′. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ρωμανίδη, ενώ στο 69′ το ματς στα “ίσα”, έφερε ο Γκουτσίδης. Την αναμέτρηση έκρινε ο Βάσκος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, από το σημείο του πέναλτι στο 74′, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Στο τελευταίο παιχνίδι χρονικά (καθυστέρησε η έναρξη) ο Αλμυρός κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 της Ελασσόνας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, χάρη στο τέρμα του Κουκούλη στο 3ο λεπτό. Το παιχνίδι έφερα αρχικά, σε ισορροπία, ο Γκέτσι στο 57′, ενώ “κεφάλι” έδωσε στο 65′ ο Μπουρσέλης, Διαστάσεις θριάμβου, έδωσε ο Φραγκουλάκης στο 69′, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης φάσης:

Αλμυρός – Ελασσόνα 3 – 1 (57′ Γκέτσι, 65′ Μπουρσέλης, 69′ Φραγκουλάκης πεν / 3′ Κουκούλης)

Απόλλων Σμύρνης – Κηφισιά 0 – 2 (39′ αυτογκόλ Τσαμούρης, 64′ Τετέι)

Βύρων Καβάλας – Παναχαϊκή 0 – 5 (2′ Χαντί, 22′ Κέρι πεν, 76′ πεν-86′ Καρακλάιτς, 90+4′ Μπουρλάκης)

Ιωνικός Ιωνίας – Διαγόρας Βραχνέικων 1 – 0

Ναυπακτιακός Αστέρας – ΑΕΛ 1 – 2 (84′ / 50′ Πλέγας, 62′ Παπαγεωργίου)

ΠΑΟΚ Κρηστώνης – Πανθρακικός 2 – 3 (60′ Ιωαννίδης, 63′ Ρωμανίδης / 20′-74′ πεν Βάσκος, 69′ Γκουτσίδης)

Την Τετάρτη (5/10, 16:00) είναι προγραμματισμένοι οι αγώνες: