Βροχή τα γκολ στα γήπεδα του Κατάρ! Μετά το άκρως εντυπωσιακό 3-3 της Σερβίας με το Καμερούν για τον 7ο όμιλο του Μουντιάλ 2022, ακολούθησε το 3-2 της Γκάνας επί της Νότιας Κορέας για τον 8ο όμιλο. Έντεκα γκολ σε δύο ματς με πολύ σασπένς, τρομερό ρυθμό και ατελείωτη δράση.

Έπειτα από 100 συναρπαστικά λεπτά μπάλας στο Education City Stadium, η Γκάνα ήταν πιο αποτελεσματική, βρήκε τρία γκολ και κράτησε ολοζώντανες τις ελπίδες της για πρόκριση στη φάση των 16. Επικράτησε 3-2 της μαχητικής αλλά αφελούς στην άμυνα Ν. Κορέας και θα πάει σε «τελικό» με την Ουρουγουάη την τελευταία αγωνιστική για μια θέση στα νοκ άουτ. Το ίδιο ισχύει και για τους Κορεάτες που έχουν να δώσουν επίσης έναν τελικό κόντρα στην Πορτογαλία αλλά ακόμα κι αν νικήσουν εξαρτώνται και απ’ τα άλλα αποτελέσματα.

Η Γκάνα πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κούντους ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, εκ των οποίων και το νικητήριο για το 3-2 στο 68′. Οι Γκανέζοι είχαν ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο με δύο γκολ στο 24′ και το 34′ απ’ τον Σαλισού και τον Κούντους αντιστοίχως, ενώ οι Νοτιοκορεάτες απάντησαν με δύο γρήγορα γκολ στο 58′ και το 61′ με τον τρομερό Τσο. Ο Κούντους όμως είχε ένα δεύτερο προσωπικό γκολ που έμελλε να καθορίσει το τελικό σκορ. Μέχρι και το 100′ οι Κορεάτες πίεσαν ασφυκτικά, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, αλλά η μαζική και αποτελεσματική άμυνα των Γκανέζων και ο εξαιρετικός γκολκίπερ Ζίγκι απέτρεψαν κάθε προσπάθεια της Ν. Κορέας για γκολ.