• Η Μάντσεστερ Σίτι έχασε πολλές ευκαιρίες και τιμωρήθηκε, αφού ένα γκολ του Κρις Γουντ στο 84′ ισοφάρισε σε 1-1 για τη Νότιγχαμ και άφησε την Άρσεναλ μόνη πρώτη στην Premier League.

Η Μάντσεστερ Σίτι βόμβάρδισε τη Νότιγχαμ, όμως η Φόρεστ κατάφερε να την τιμωρήσει για τις χαμένες ευκαιρίες και με γκολ στα τελευταία λεπτά να αποσπάσει ισοπαλία 1-1 για την 24η αγωνιστική της Premier League, αφήνοντας μόνη πρώτη την Άρσεναλ στη βαθμολογία.

Ο αγώνας ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των παικτών του Πεπ Γκουαρδιόλα, που έκαναν τα πάντα τέλεια μέχρι να φτάσουν στην εκτέλεση. Οι ευκαιρίες ήταν πολλές, όμως οι περισσότερες τελικές άστοχες και κυρίως δεν προέρχονταν απ’ τα πόδια του Έρλινγκ Χάλαντ, που τροφοδοτήθηκε ελάχιστα.

Στο 41ο λεπτό, ο Μπερνάρντο Σίλβα άνοιξε το σκορ με σουτ εκτός περιοχής και έλυσε το πρώτο πρόβλημα των “πολιτών”, που δεν σταμάτησαν να πιέζουν και να ψάχνουν το γκολ. Ο Κέιλορ Νάβας απέκρουσε με κάθε τρόπο τις λίγες τελικές που είχαν κατεύθυνση στην εστία του (ακόμα και με τα γεννητικά όργανα) και οι επεμβάσεις του αποδείχθηκαν κομβικές.

Σε μία αντεπίθεση των γηπεδούχων από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Κρις Γουντ που από κοντά, με την πρώτη εύστοχη προσπάθεια της Νότιγχαμ, έγραψε το 1-1 στο 84′ κι έδωσε “χρυσό” βαθμό στην ομάδα του Στιβ Κούπερ.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

• Άστον Βίλα – Άρσεναλ 2-4 (6′ Γουότκινς, 32′ Κουτίνιο / 16′ Σακά, 61′ Ζιντσένκο, 90+3′ αυτ. Μαρτίνες, 90+8′ Μαρτινέλι)
  • Μπρέντφορντ – Κρίσταλ Πάλας 1-1 (90+6′ Γιάνελτ / 69′ Έζε)
  • Γουλβς – Μπόρνμουθ 0-1 (49′ Τάβερνιερ)
  • Μπράιτον – Φούλαμ 0-1 (88′ Σόλομον)
  • Έβερτον – Λιντς 1-0 (64′ Κόουλμαν)
  • Νότιγχαμ – Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (84′ Γουντ / 41′ Σίλβα)
  • Τσέλσι – Σαουθάμπτον 0-1 (45+1′ Γουόρντ Πρόουζ)
  • 18/02 19:30 Νιούκαστλ – Λίβερπουλ
  • 19/02 16:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λέστερ