Εύκολη νίκη για τους Πράσινους

Με τον Κώστ Σλούκα να κάνει ρεκόρ καριέρας με 29 πόντους ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 95-79, έκανε το 1-1 στις νίκες στα play off της Euroleague και πάει πλέον στο Βελιγράδι με στόχο τουλάχιστον μία νίκη σε δύο αγώνες για να επιστρέψει η σειρά στο ΟΑΚΑ.

Το γεγονός ότι οι Ισραηλινοί άρχισαν τον αγώνα με 7/7 δίποντα τα λέει όλα για το τι… χέρι είχαν, με αποτέλεσμα να βρεθούν στο +7 (16-23) και τελικά να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +8 (20-28) προβληματίζοντας λίγο τους οπαδούς των Πράσινων. Από το δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, η τάξη άρχισε να αποκαθίσταται…

Με Καλαϊτζάκη, Παπαπέτρου και Αντετοκούνμπο η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βελτιώθηκε αμυντικά και από εκεί και πέρα οι Σλούκας και Βιλντόζα άρχισαν να δίνουν λύσεις στην επίθεση, με το σκορ να… ομορφαίνει συνεχώς: 30-33 στο 14′, 49-39 στο 19′, 51-39 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Πρωταγωνιστής στο πρώτο μισό του παιχνιδιού ήταν ο Σλούκας με 15 πόντους (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα) και ακολουθούσε ο Μήτογλου με 8, με τον Παναθηναϊκό να πάει και στο +17 (56-39) στο 22′ και τους οπαδούς του να αρχίζουν το πάρτι. Το 64-46 στο 25′ με πόντους των Ναν και Παπαπέτρου σήμαινε ότι οι Πράσινοι έπρεπε απλά να διατηρήσουν τη συγκέντρωσή τους ως το τέλος και να μην επαναλάβουν το λάθος του πρώτου αγώνα, το οποίο αρχικά… φάνηκε ότι θα γίνει.

Με σερί 12-0 η Μακάμπι μετέτρεψε το 71-57 σε 71-68 στο 32′ και… τα φαντάσματα επέστρεψαν για τους Πράσινους, οι οποίοι όμως δεν άργησαν να τα διώξουν τελικά. Ο Παναθηναϊκός τροφοδότησε τον Λεσόρ και αυτός έκανε το καθήκον του στέλνοντας τη διαφορά στους 14 πόντους (84-70), για να έρθει τελικά η νίκη με 95-79 και το 1-1 στη σειρά, η οποία μεταφέρεται πλέον στο Βελιγράδι.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 51-39, 71-60, 95-79